Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης εγκυκλίου (αρ. φακ. Π.Ι. 5.2.05.3 ημερ. 12/9/2014), σας ενημερώνουμε για τη νέα διαδικασία δηλώσεων συμμετοχής στο εν λόγω Πρόγραμμα επιμόρφωσης. Η επιμόρφωση αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς που δεν συμμετείχαν στην επιμόρφωση κατά την περσινή σχολική χρονιά.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, με ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας κάθε σχολικής μονάδας, μέσω της ιστοσελίδας του Π.Ι www.pi-eggrafes.ac.cy, αφού έχει προηγηθεί η εγγραφή ως χρήστη του/της Διευθυντή/ντριας και κάθε εκπαιδευτικού της σχολικής μονάδας ή η επικαιροποίηση των προσωπικών τους στοιχείων (π.χ. αλλαγή διεύθυνσης ή σχολείου). Σε διαφορετική περίπτωση ο/η διευθυντής/τρια δεν θα μπορεί να προχωρήσει με τη δήλωση.

Η διαδικασία, μετά την είσοδο του/της Διευθυντή/ντριας ως χρήστη στην ιστοσελίδα, έχει ως ακολούθως:

1. Υποβολή Δήλωσης Παρακολούθησης Προγράμματος στην κατηγορία «Προγράμματα Εξωτερικών Φορέων» με τον τίτλο «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Μέσης Εκπαίδευσης με θέμα Εκπαίδευση και κοινωνικό φύλο (χειμερινό εξάμηνο)»
  2. Επιλογή ημερομηνίας και χώρου επιμόρφωσης
  3. Επιλογή σχολείου και χρήση κωδικού παραγγελίας βιβλίων του σχολείου
  4. Επιλογή, από τον κατάλογο που εμφανίζεται, των εκπαιδευτικών του σχολείου που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο κατά την συγκεκριμένη ημερομηνία.

Η πιο πάνω διαδικασία θα πρέπει να επαναληφθεί για όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το εν λόγω σεμινάριο κατά το χειμερινό εξάμηνο. Σημειώνεται πως οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να γίνουν με την ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας της σχολικής μονάδας, με τρόπο ο οποίος δεν θα παρακωλύει την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων (π.χ. όχι πολλοί καθηγητές από το ίδιο σχολείο, προγραμματισμός των συμμετοχών για τα δύο εξάμηνα κτλ). Σημειώνεται ότι στην εν λόγω επιμόρφωση δεν συμμετέχουν οι καθηγητές Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής, οι οποίοι θα επιμορφωθούν κατά το Διήμερο Εκπαιδευτικού 2015.

Οι δηλώσεις συμμετοχής για το χειμερινό εξάμηνο της σχολικής χρονιάς 2014-2015 μπορούν να υποβάλλονται από τους/τις διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης από τις 18 μέχρι και τις 26 Σεπτεμβρίου 2014.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής
(Υποβάλλεται από τους διευθυντές των σχολείων)