Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης εγκυκλίου (Αρ. φακ. Π.Ι. 5.2.05.3, ημερ. 2/10/2013), σας ενημερώνουμε για την έναρξη του Προγράμματος Επιμόρφωσης σε θέματα Ισότητας των φύλων για τη σχολική χρονιά 2014-2015, όλων των εκπαιδευτικών που δεν συμμετείχαν στην επιμόρφωση κατά την περσινή χρονιά.

Η επιμόρφωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του έργου - «Δράσεις για μείωση του χάσματος αμοιβών μεταξύ ανδρών και γυναικών», που περιλαμβάνεται στο Μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Σημειώνεται ότι, το εν λόγω έργο υλοποιείται από το Τμήμα Εργασιακών Σχέσεων του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, στο πλαίσιο Σύμβασης της Κυπριακής Δημοκρατίας με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή (Συγχρηματοδοτούμενο έργο).

Την υλοποίηση της πιο πάνω δράσης έχει αναλάβει, μετά από διαδικασία ανοικτής προκήρυξης, η κοινοπραξία «EDEX- Educational Excellence Corporation Ltd, Cardet Ltd, Opinion & Action Services Ltd, Mediterranean Institute of Gender Studies»

Δικαίωμα παρακολούθησης έχουν όσοι εκπαιδευτικοί δεν έλαβαν μέρος στην επιμόρφωση κατά την περσινή σχολική χρονιά. Η επιμόρφωση θα προσφερθεί σε δύο φάσεις, Χειμερινό και Εαρινό εξάμηνο, όπως παρουσιάζεται στο Παράρτημα.

Ο κάθε εκπαιδευτικός έχει την υποχρέωση παρακολούθησης μιας επιμορφωτικής ολοήμερης συνάντησης (8:00 – 13:00), είτε κατά το χειμερινό είτε κατά το εαρινό εξάμηνο της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

Η επιμόρφωση για τη σχολική χρονιά 2014-2015 θα προσφερθεί σύμφωνα με το πιο κάτω πρόγραμμα:

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

03/10/2014 – 16/1/2015

2/2/2015 – 15/6/2015

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

17/09/2014

12/01/2015

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

24/09/2014

19/01/2015

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.pi-eggrafes.ac.cy, (Δήλωση Παρακολούθησης Προγράμματος στην κατηγορία «Προγράμματα Εξωτερικών Φορέων» με τον τίτλο «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Μέσης Εκπαίδευσης με θέμα Εκπαίδευση και κοινωνικό φύλο (χειμερινό εξάμηνο)». Οι ηλεκτρονικές δηλώσεις συμμετοχής για το χειμερινό εξάμηνο θα γίνονται κατά την περίοδο από τις 17 μέχρι τις 24 Σεπτεμβρίου 2014. Για τις εγγραφές του εαρινού εξαμήνου θα αναρτηθεί νέα ανακοίνωση.

Για την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης συμμετοχής, θα πρέπει να προηγηθεί η εγγραφή των εκπαιδευτικών ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Αν αυτό έχει ήδη γίνει, τότε θα χρησιμοποιηθεί ο αριθμός ταυτότητας και ο κωδικός του χρήστη για να επιτραπεί η είσοδος στην πλατφόρμα εγγραφών. Είναι σημαντικό ο κάθε εκπαιδευτικός, με την είσοδό του στην πλατφόρμα, να επικαιροποιήσει τα προσωπικά του στοιχεία σε περίπτωση αλλαγής τους (π.χ. αλλαγή διεύθυνσης ή σχολείου).

Για πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Φανή Παπαμιχαήλ, στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.   και στο τηλ. 22842571, στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Σημειώνεται ότι θα υπάρχει περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων σε κάθε ομάδα επιμόρφωσης. Όταν συμπληρωθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός θέσεων ανά ομάδα (55 άτομα), τότε αυτόματα δεν θα επιτρέπονται άλλες εγγραφές.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω όλες/ους τις/τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου σας και διασφαλίσετε ότι δεν θα απουσιάζει μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών από το Σχολείο σας την ίδια μέρα.

Εγκύκλιος και παράρτημα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής
(Υποβάλλεται από τους διευθυντές των σχολείων από 18-26 Σεπτεμβρίου 2014)