Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας αποστέλλουμε ενημερωτικό τρίπτυχο, στο οποίο περιέχονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για τα προαιρετικά σεμινάρια, που θα προσφερθούν από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο κατά τη σχολική χρονιά 2014-2015.

Σας υπενθυμίζουμε ότι όλες οι σχετικές πληροφορίες και ανακοινώσεις για τα προαιρετικά σεμινάρια θα υπάρχουν αναρτημένες στον ιστοχώρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy), στον σύνδεσμο «Οικοσελίδα - Προγράμματα/Σεμινάρια - Προαιρετικά Σεμινάρια Επιμόρφωσης» και στον σύνδεσμο «Τομέας Επιμόρφωσης - Προγράμματα/Σεμινάρια - Προαιρετικά Σεμινάρια Επιμόρφωσης». Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να ενημερώνονται για τα προαιρετικά σεμινάρια ηλεκτρονικά, μέσα από τους πιο πάνω συνδέσμους. Οι εγγραφές στα προαιρετικά σεμινάρια θα γίνονται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά, στην Πλατφόρμα Εγγραφών (www.pi-eggrafes.ac.cy), η οποία θα είναι διαθέσιμη από τις 15 Σεπτεμβρίου 2014.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις, αφού μελετήσουν το έντυπο «Γενικές Οδηγίες» και την περιγραφή των σεμιναρίων που θα επιλέξουν και αφού βεβαιωθούν ότι πληρούν τις προϋποθέσεις και λάβουν υπόψη τους περιορισμούς που τίθενται. Προτρέπονται να επισκέπτονται τακτικά τον ιστοχώρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, για να ενημερώνονται για επιπρόσθετα σεμινάρια που θα εξαγγελθούν εντός τους έτους, καθώς και για οποιεσδήποτε αλλαγές προκύψουν στον αρχικό προγραμματισμό. Διευκρινίζεται ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα αποστέλλει, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ειδοποίηση για συμμετοχή μόνο στους εκπαιδευτικούς που γίνονται δεκτοί σε σεμινάριο.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, διανέμοντάς τους το σχετικό τρίπτυχο και ενθαρρύνετε τη συμμετοχή τους στα σεμινάρια αυτά.

Θερμές ευχές για καλή σχολική χρονιά.

Γενικές οδηγίες

Ενημερωτικό τρίπτυχο