Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ανακοινώνει για δεύτερη συνεχή χρονιά, την έναρξη του Προγράμματος Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο. Το Πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με την Παγκύπρια Συντονιστική Επιτροπή Προστασίας και Ευημερίας Παιδιού, το Ινστιτούτο Νευροεπιστήμης και Τεχνολογίας Κύπρου, τη Microsoft και τους Μικρούς Εθελοντές. Το Πρόγραμμα προσβλέπει στην αξιοποίηση μαθητών -των Μικρών εκπαιδευτών για το διαδίκτυο- για την ανάληψη δράσης για εκπαίδευση των μαθητών του Σχολείου αλλά και της ευρύτερης σχολικής κοινότητας, για την αποτελεσματική και ασφαλή χρήση του διαδικτύου.

Οι Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο, θα τύχουν εκπαίδευσης από την ομάδα του Προγράμματος σε θέματα ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου και θα καθοδηγηθούν στην ετοιμασία σχεδίου δράσης. Με βάση το σχέδιο δράσης τους, οι Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο θα προωθήσουν δραστηριότητες στη σχολική τους μονάδα με στόχο την ευαισθητοποίηση και τη δημιουργία κουλτούρας για την αξιοποίηση των δυνατοτήτων του διαδικτύου αλλά και την προστασία από πιθανούς κινδύνους. Κατά τη διάρκεια της συμμετοχής τους στο Πρόγραμμα, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Σχολείου θα έχουν την ευκαιρία να:

α) έχουν πρόσβαση σε εκπαιδευτικό υλικό
β) τύχουν επιστημονικής και παιδαγωγικής στήριξης
γ) ενημερωθούν για σημαντικά θέματα που αφορούν στη χρήση του διαδικτύου
δ) εφαρμόσουν καινοτόμες δράσεις
ε) τύχουν πιστοποίησης με την επιτυχή ολοκλήρωση υλοποίησης των δράσεών τους

Τα σχολεία που θα επιλεγούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα θα έχουν τη στήριξη συμβούλων από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και τους συνεργάτες του έργου. Η στήριξη θα προσφέρεται τόσο διά ζώσης όσο και διαδικτυακά και θα περιλαμβάνει -μεταξύ άλλων- επιμορφωτικά σεμινάρια και εργαστήρια, επισκέψεις στη σχολική μονάδα και επικοινωνία σε διαδικτυακό περιβάλλον μάθησης.

Οι διευθυντές/τριες των σχολικών μονάδων που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα, θα πρέπει να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους ηλεκτρονικά, μέσω του διαδικτυακού περιβάλλοντος εγγραφών του Π.Ι., στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy (κάτω από την κατηγορία Εξειδικευμένα σεμινάρια - Πρόγραμμα Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο), από την Τετάρτη, 10 Σεπτεμβρίου 2014, μέχρι και την Κυριακή, 28 Σεπτεμβρίου 2014. Η δήλωση συμμετοχής της σχολικής μονάδας θα πρέπει να περιλαμβάνει στοιχεία που αφορούν στην περιγραφή του Σχολείου, τις προσδοκίες της σχολικής μονάδας από τη συμμετοχή των μελών της στο Πρόγραμμα και στοιχεία των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να εμπλακούν (πληροφορίες για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, μπορείτε να βρείτε στο συνημμένο έντυπο).

Για τη φετινή σχολική χρονιά 2014-15 θα επιλεγούν μέχρι και 15 σχολεία για συμμετοχή στο Πρόγραμμα, βάσει της αίτησης που θα υποβάλουν. Δεδομένου ότι οι αιτήσεις είναι πλήρως συμπληρωμένες και υποστηρίζουν επαρκώς τις προσδοκίες του Σχολείου από το Πρόγραμμα, προτεραιότητα θα δοθεί σε σχολεία που δεν επιλέγηκαν την περσινή σχολική χρονιά, ενώ θα προωθηθούν και τα σχολεία που συμμετείχαν με επιτυχία στο Πρόγραμμα την περσινή σχολική χρονιά και επιθυμούν να συνεχίσουν το Πρόγραμμα.

Τα σχολεία που θα επιλεγούν να λάβουν μέρος, θα κληθούν να:

1. συμμετάσχουν με εκπρόσωπο του σχολείου τους σε μια εναρκτήρια ενημερωτική/συντονιστική συνάντηση, η οποία θα διεξαχθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στα Λατσιά, την Πέμπτη, 9 Οκτωβρίου 2014, 12:00-14:00.
  2. διευθετήσουν την πραγματοποίηση της πρώτης συνάντησης με την ομάδα του Προγράμματος για την εκπαίδευση της ομάδας των Μικρών εκπαιδευτών για το διαδίκτυο, μέχρι την Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014.
  3. διαμορφώσουν και αποστείλουν στην ομάδα του Προγράμματος σχέδιο δράσης για τη σχολική τους μονάδα μέχρι και την Παρασκευή, 21 Νοεμβρίου 2014.
  4. υλοποιήσουν τρείς τουλάχιστον δράσεις της επιλογής τους και να παρουσιάσουν τις δράσεις τους σε εκδήλωση στη σχολική τους μονάδα μέχρι την Παρασκευή, 3 Απριλίου 2015.
  5. αποστέλλουν τακτικά τα στοιχεία υλοποίησης για κάθε δράση με τελευταία ημερομηνία αποστολής όλων των στοιχείων την Παρασκευή, 24 Απριλίου 2015.
  6. παραστούν και να συμμετέχουν στην τελική εκδήλωση για το Πρόγραμμα των Μικρών εκπαιδευτών για το διαδίκτυο, το Σάββατο, 9 Μαΐου 2015, 9:00-14:00 (ο χώρος θα ανακοινωθεί αργότερα).
  7. συμμετέχουν στην παρακολούθηση του Προγράμματος (π.χ. συνεντεύξεις, ερωτηματολόγια, ημερολόγια)

Σημειώνουμε ότι το Πρόγραμμα στοχεύει στην ενίσχυση των εκπαιδευτικών και μαθητών της σχολικής σας μονάδας και σε καμία περίπτωση δεν θα αναστατώσει την ομαλή λειτουργία του Σχολείου.

Για τυχόν διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αναστασία Οικονόμου, Προϊσταμένη του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ.: 22402310) ή με την κ. Μαρία Κωνσταντίνου, συνεργάτιδα του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας (e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ.: 22402364).

Εγκύκλιος και συνημμένο

Εκπαιδευτικό πακέτο «Μικροί εκπαιδευτές για το διαδίκτυο»

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης ενδιαφέροντος
(Υποβάλλεται από τους διευθυντές των σχολείων)