Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προγραμματίζει επιμορφωτική ημερίδα για θέματα Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και διαχείρισης της ετερότητας στο σύγχρονο σχολείο. Η Ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο δράσης που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και την Κυπριακή Δημοκρατία και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 11 Απριλίου 2014 (8:30 - 17:00), στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξένια», στη Λευκωσία.

Η επιμορφωτική δράση αποσκοπεί, κυρίως, στο να αναδείξει τρόπους με τους οποίους η ταυτότητα και η ετερότητα των παιδιών, καθώς και το κοινωνικοπολιτισμικό πλαίσιο του σχολείου, αλληλεπιδρούν και διαμορφώνουν αποτελεσματικές πρακτικές και στρατηγικές στη διδασκαλία. Τα πιο πάνω θέματα θα τύχουν επεξεργασίας μέσα από δραστηριότητες εργαστηριακού – βιωματικού τύπου που θα εμπλέξουν τους συμμετέχοντες στην όλη διαδικασία. Θα δοθεί έμφαση σε βιωματικές δραστηριότητες ενσυναίσθησης και θα αξιοποιηθούν διδακτικά σενάρια για τάξεις με παιδιά μεταναστών, καθώς επίσης ποικίλο διδακτικό υλικό. Την επιμόρφωση θα αναλάβει ομάδα εισηγητών/τριών από τον ελλαδικό χώρο -ακαδημαϊκοί και επιστημονικοί συνεργάτες- με ιδιαίτερη εμπειρογνωμοσύνη στο θέμα. Το αναλυτικό πρόγραμμα της Ημερίδας βρίσκεται αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Η δήλωση ενδιαφέροντος από τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος στην Ημερίδα θα γίνει με ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας κάθε σχολικής μονάδας ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες. Οι εγγραφές θα γίνονται μέχρι και τις 9 Απριλίου 2014. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές/ντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους. Σημειώνεται ότι για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, προϋποτίθεται η εγγραφή ως χρηστών των εκπαιδευτικών, καθώς και των Διευθυντών /ντριών, στην πλατφόρμα εγγραφών του Π.Ι., όπως επίσης η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 10 Απριλίου 2014. Τέλος, σημειώνεται ότι στους εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν την Ημερίδα θα προσφερθεί γεύμα και θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης
(Υποβάλλεται από τους διευθυντές των σχολείων)