To Πρόγραμμα Εισαγωγικής Επιμόρφωσης προσφέρεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά και απευθύνεται στους Νεοεισερχόμενους Εκπαιδευτικούς Δημοτικής, Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης.

Κεντρικός άξονας του Προγράμματος είναι η ενημέρωση και η προετοιμασία των Νεοεισερχομένων στην Εκπαίδευση με στόχο τη μεγιστοποίηση της αποτελεσματικότητάς τους. Σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια αυτή διαδραματίζουν οι Μέντορες. Οι Μέντορες, οι οποίοι επιμορφώνονται στα πλαίσια του Προγράμματος Εισαγωγικής Επιμόρφωσης, προσφέρουν μεντορικό έργο σε Νεοεισερχομένους στις σχολικές μονάδες που εργάζονται.

Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε Εκπαιδευτικούς  Δημοτικής / Μέσης / Μέσης Τεχνικής Εκπαίδευσης:

• Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Νεοεισερχόμενων Εκπαιδευτικών (κεντρική επιμόρφωση διάρκειας 25 δ.π.)
  • Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Μεντόρων (κεντρική επιμόρφωση διάρκειας 40 δ.π.)

Το πρόγραμμα  αναπτύσσεται σε  τρεις Φάσεις

• Φάση Α΄: κεντρική επιμόρφωση (Οκτώβριος 2011)
  • Φάση Β΄: εργασία στη σχολική μονάδα – κεντρική επιμόρφωση (Ιανουάριος 2012 – Φεβρουάριος 2012)
  • Φάση Γ΄: κεντρική επιμόρφωση (Μάιος 2012)